Skip to content

„Czarne serce” J. Anderman [recenzja]

W maju 2015 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Janusza Andermana „Czarne serce”. Stanowi ona pewnego rodzaju podsumowanie najnowszej historii Polski, odnosząc się w szczególności do ostatnich 30 lat. Są w niej poruszone trzy najważniejsze wydarzenia: wątek dotyczący początku stanu wojennego, czas wolności po 1989 roku oraz aspekt katastrofy smoleńskiej.

Anderman_Czarne_m

Ta książka to subiektywna relacja człowieka, który sam starł się z wydarzeniami mającymi doniosłe znaczenie dla dalszych losów jego ojczyzny. Można powiedzieć, że to podsumowanie w ujęciu retrospektywnym. Przez to, że zapis jest subiektywny, nie jest wolny od emocji i odczuć, jakie towarzyszyły bohaterowi w każdym z opisywanych momentów. To nadaje książce bardzo pozytywny charakter i zapewne stanowi ciekawą pozycję obok tych pisanych przez historyków i przedstawiających stricte fakty historyczne. Warto spotkać się z relacją człowieka, który przeżył każde z tych wydarzeń, ma już pewne doświadczenie życiowe, wykształcenie i własne zdanie.

 

Komentowanie historii tworzącej się za życia komentatorów jest trudnym zadaniem. Warunkowane jest to przede wszystkim tym, że każdy ma swoje odczucia z nią  związane, a przez to, że sam mógł tej historii „dotknąć”, zdanie jest bardziej emocjonalne i subiektywne, a często też różne od opinii innych uczestników wydarzeń. Mimo tego Janusz Anderman podjął się takiej próby, i przy tym udanej próby. Powieść jest przedstawiana z perspektywy francuskiego dziennikarza, który otrzymał zadanie napisania reportaży na temat Warszawy z 2010 roku. W związku z tym książka nie składa się jedynie z przedstawiania „suchych faktów” na temat Polski XXI wieku, ale zawiera także narracje oraz wątki felietonistyczne. Poprzez zastosowanie tego zabiegu, książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem.

 

 

 

Tytuł: „Czarne serce”

Autor: Janusz Anderman

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2015

Link do strony wydawnictwa