Skip to content

Dziecięca biblioteczka, czyli książki historyczne (i nie tylko) dla dzieci i młodzieży

Sztuką jest znalezienie ciekawych książek dla dzieci, a jeszcze trudniejsze wydaje się odkrycie interesujących pozycji dotyczących historii. Poniżej propozycja kilku książek historycznych (i nie tylko) dla dzieci i młodzieży.

1. Sierpień 1980 r.

solidarność

solidarność 2

W sierpniu 1980 r. wielu robotników sprzeciwiło się władzy. Należy o tym mówić dzieciom i młodzieży, by też o tym wiedzieli. Szymon Sławiński napisał książkę, by przedstawić nie tylko wydarzenia sierpniowe, ale historię NSZZ „Solidarność”. W pracy zatytułowanej „Solidarność 1980-86, krótka historia dla dzieci” dzieci i młodzież poznają Agatę i Olgierda, którzy brali udział w tworzeniu Solidarności. Zatem czytelnik jest z nimi w Stoczni Gdańskiej, a także podczas stanu wojennego. Prócz historii samego związku dziecko poznaje, co to znaczyło „żyć w PRL-u”.

Link do strony wydawnictwa

2. Powstanie warszawskie dla dzieci

halicz_okladka_14krzywe_druk2

halicz 2

We współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydawnictwo Muchomor wydało m.in. książkę „Powstaniec Halicz”. Jest to opowieść o Henryku Kończykowskim pseudonim Halicz, który brał udział w powstaniu warszawskim. Publikacja ta została przeznaczona dla młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Opowieść o prawdziwych zdarzeniach, które rozegrały się w powstańczej stolicy, a wszystko wzbogacone mapą miasta i archiwalnymi zdjęciami.

Link do strony wydawnictwa

MalyP_okladka_14krzywe_druk2

 

Natomiast w książce „Mały powstaniec” pokazano losy Tymoteusza Duchowskiego. Publikację wzbogacono także zdjęciami i dokumentami.

Link do strony wydawnictwa 

3. Dziecięcy pisarz

korczak

korczak 2

Janusz Korczak pisał opowieści dla dzieci. Jednak kolejna propozycja to nie edycja jego książki, ale praca o nim: „Po drugiej stronie okna – opowieść o Januszu Korczaku”. Warto sięgnąć i poznać bliżej tę postać.

Link do strony wydawnictwa 

4. Wynalazki

wynalazki

wynalazki 2

Dzieci nieraz pytają, jak działa dane urządzenie czy też skąd się wzięło. W książce „Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków” poznają odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Link do strony wydawnictwa

5. Muzeum też mogą tworzyć dzieci

pieniek

Warto zabierać dzieci do muzeum, by pokazywać im nie tylko historię, ale zachęcać  do tego, by dbały o przeszłość. W książce „Pieniek otwiera muzeum” pokazano opowieść o Pieńku, który zbierał różne rzeczy i potem założył muzeum.

Link do strony wydawnictwa

6. Podróż po świecie

rzym londyn paryż

Wydawnictwo Dwie Siostry proponuje dla małych czytelników książki dotyczące konkretnych miast: „Oto jest Rzym”, „Oto jest Londyn”, „Oto jest Paryż”. Dzięki tym pozycjom dzieci poznają bliżej zarówno historię, zabytki, jak i klimat tych miejsc. A to wszystko by wzbogacić ich wyobraźnię i wiedzę.

paryż 2

„Oto jest Rzym” 

„Oto jest Londyn” 

„Oto jest Paryż” 

7. A może podróże po polskich miastach?

Desktop11

Od jakiegoś czasu powstają przewodniki po miastach przeznaczone dla dzieci. Starają się one łączyć kilka elementów – pokazać historię i zabytki, jak też sprawić, by dziecko bawiło się podczas zwiedzania. Do tego w przewodnikach można spotkać różne zagadki i zadania.

Kilka przewodników:

„Kraków dla małych podróżników”

„Przedszkolak chodzi po mieście Łodzi” 

„Jadę tramwajem i Poznań poznaję” 

8. Odpowiedzi na różne pytania

ud

Uniwersytety Dziecięce stały się bardzo modne i popularne. Natomiast gdy dzieci nie mają możliwości, by uczęszczać na zajęcia, można kupić książkę „Uniwersytet Dziecięcy. Semestr drugi” i „Uniwersytet dziecięcy”. Tam znajdą odpowiedzi na różne dręczące je pytania, w tym też historyczne, np. dlaczego greckie rzeźby są nagie.

„Uniwersytet Dziecięcy. Semestr drugi” 

„Uniwersytet dziecięcy”

9. Coś nie z historii, ale z filozofii

c2a4fe42fab42426767a0636a64d3bec

Wśród propozycji z wydawnictwa Muchomor można spotkać książki o tematyce filozoficznej. Jedna z nich, „Bajki filozoficzne” autorstwa Michela Piquemala, stanowi zbiór 60 bajek i przypowieści. Inspiracji autor szukał w filozofii zachodniej, jak i wschodniej oraz mitologii. Do każdej opowieści dołączono komentarz, wprowadzający czytelnika do pracowni konkretnego filozofa. Książka ma sprawić, by dziecko zaczęło stawiać pytania o wszystko, np. dobro, wolność, miłość. Również pozna bliżej m.in. starożytnych filozofów i Schopenhauera.

Link do strony wydawnictwa

filozofowie dla dzieci 2

Natomiast w książce „Filozofowie dla dzieci” historię głównych bohaterów wzbogacono cytatami zaczerpniętymi od wielkich filozofów. Nauka poprzez zabawę.

Link do strony wydawnictwa

schopen

Z kolei osobne miejsce poświęcono Arturowi Schopenhauerowi. Anna Czerwińska-Rydel postanowiła napisać biografię tego filozofa, by młodzież bliżej poznała jego samego, jak i jego poglądy.

Link do strony wydawnictwa

10. Poznaj bliżej sztukę

historia sztuki

historia sztuki 2

Dzieci lubią kredki i flamastry. Ich obrazki rodzice z dumą zawieszają na lodówkach. A może warto pokazywać pociechom obrazy wybitnych malarzy. Książka „(Prawdziwa!) Historia sztuki” zabiera czytelników w wycieczkę po muzeach, by przybliżyć historię prac stworzonych przez m.in. Vincenta van Gogha czy Muncha.

Link do strony wydawnictwa

sztuka współczesna

A może poznanie bliżej sztuki współczesnej? Do tego zaprasza Sebastian Cichocki w swej książce „S.Z.T.U.K.A. Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów”.

Link do strony wydawnictwa

moda

Sztuka to nie tylko obrazy i rzeźby, ale też moda. Katarzyna Świeżak w książce „M.O.D.A Metki, Obcasy, Dżinsy, Adidasy” postanowiła przedstawić 150 lat historii projektowania ubrań i dodatków.

Link do strony wydawnictwa

 

 

 Zdjęcia książek pochodzą ze stronywydawnictw:

Wydawnictwa Muchomor, Wydawnictwa Dwie Siostry,

Wydawnictwa Miejskiego Posnania,

Wydawnictwa Turystyczne ExpressMap,

Wydawnictwa Piątek Trzynastego