Skip to content

„Focus Historia” (maj 2014)

W najnowszym numerze „Focus Historia” powrót do PRL-u (i nie tylko).

Edward Gierek
Edward Gierek

Na okładce widzimy Edwarda Gierka trzymającego bombę atomową, na której widnieje napis „Made in Poland”. To tylko rysunek zapowiadający jeden z artykułów – czy Polska mogła mieć swoją własną bombę atomową. Pod koniec lat 70. prace nad bombą jądrową były zaawansowane, a przerwała je tajemnicza śmierć twórcy tego projektu gen. Sylwestra Kaliskiego.

Natomiast Michał Elmerych przypomniał sukcesy sportowe Polaków osiągnięte w latach 70. I to nie tylko te piłkarskie, ale chociażby również te osiągane w lekkoatletyce czy na korcie tenisowym.

Także pokazano hity i kity, czyli zestawienie najważniejszych inwestycji Gierka.

W tym miesiącu Wydział Śledczy przygotował artykuł o Specnazie działającym w Afganistanie w 1985 r. Natomiast Emilia Kunikowska zainteresowała się tym, czy rzeczywiście Hauptmann stał za porwaniem syna Charlesa Lindbergha.

W "Focus Historia" znalazł się też artykuł o związku tej marki z hitlerowcami
W „Focus Historia” znalazł się też artykuł o związku tej marki z hitlerowcami

W najnowszym „Focus Historia” czytelnik na pewno zainteresuje się także artykułem o sukcesie marki BOSS, która zaistniała dzięki wsparciu nazistów. Warto również wspomnieć o ciekawym temacie akcyzy i buncie o whiskey w Stanach Zjednoczonych.

Poruszony został też odwieczny problem historyków średniowiecza, a mianowicie związany z Gallem Anonimem.