Skip to content

„Gierek. Człowiek z węgla” P. Gajdziński [recenzja]

Osoba Edwarda Gierka jest niewątpliwie jedną z ciekawszych postaci na scenie politycznej Rzeczpospolitej Polskiej. Jak doszedł do władzy? Czym się wyróżniał spośród kandydatów na następcę Władysława Gomułki? Na te i inne pytania możemy znaleźć odpowiedzi w książce „Gierek. Człowiek z węgla” autorstwa Piotra Gajdzińskiego, którą wydało Wydawnictwo Poznańskie.

 gierek

Wszystko zaczęło się na Śląsku, bo tam 6 stycznia 1913 roku w miejscowości Porąbce urodził się Gierek. Jego życiowy start do łatwych nie należał. Gdy miał 4 lata, zginął jego ojciec w kopalni „Kazimierz”. Na kartach książki przeczytamy o emigracji do Francji, o wyjeździe do Belgii, o pierwszych krokach w polityce oraz o powrocie do Polski, o stanowisku I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego. Choć Edward Gierek poświęcał się zarządzaniu województwem katowickim, to jednak łakomym okiem patrzył w kierunku Warszawy. W 1970 roku został I  sekretarzem KC PZPR, zastępując Władysława Gomułkę. Już na początku 1971 roku spotkał się ze stoczniowcami i to właśnie wtedy padło charakterystyczne dla Gierka: „Pomożecie?”. Tym samym na dobre ruszyła machina polityczna.

Za jego rządów podjęto się realizacji dużych inwestycji, takich jak Huta Katowice i Port Północny, kupiono licencję na słynnego Fiata 126, zaczęła się produkcja Coca-Coli, papierosów Malboro. Polacy zaczęli wyjeżdżać za zachodnią granicę. Jego spotkania z obywatelami były nieodłącznym punktem sprawowania władzy.

Tymczasem jednak ból głowy doskwierał Polakom. Sklepowe półki coraz bardziej pustoszały i nikt tego nie potrafił zrozumieć. Lawinowo rosło zadłużenie, gierkowska polityka ulegała powolnemu załamaniu. Jak pisze autor książki: „Gospodarcze osiągnięcia ekipy Gierka wypada podsumować słowami Greka Zorby: Jaka piękna katastrofa…”.

W lipcu 1981 roku usunięto Gierka z partii, obwiniając go za kryzys polityczny i gospodarczy. W stanie wojennym był internowany.  Zmarł w 2001 roku – sprawił tym niemały kłopot władzom, bo ani Aleksander Kwaśniewski (ówczesny prezydent), ani Jerzy Buzek, ani Leszek Miller nie pojawili się na pogrzebie Gierka.

W Internecie aż huczy od skrajnie różnych opinii na temat polityki Edwarda Gierka. Są opinie pozytywne, ale też negatywne. Jedni piszą pozytywnie: „Dał Gierek ludziom odetchnąć po inwazji komunistów, otworzył Polakom okno na świat”,  ale na forach internetowych nie brakuje krytyków Gierka wytykających mu zadłużenie, kolejki do sklepów.

Książka Piotra Gajdzińskiego dokładnie przedstawia nam zarówno proces dojścia do władzy przez Gierka, jak i lata rządów, które niewątpliwie urosły do miana „kultowych”- z maluchem, blokowiskami, Marylą Rodowicz i jej „Małgośką” oraz słynnym „Pomożecie?”.

„Gierek. Człowiek z węgla” jest to pozycja godna polecenia zarówno dla osób interesujących się historią PRL-u, jak i dla osób, które dopiero poznają historię „epoki Gierka”.

 

 

Tytuł: „Gierek. Człowiek z węgla”

Autor: Piotr Gajdziński

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Data premiery: 2014

Link do strony wydawnictwa