Skip to content

„Goebbels. Apostoł diabła” P. Longerich [recenzja]

Czy człowiek może całkowicie uzależnić się od drugiego człowieka? Co nim musi kierować? Jakie musi mieć priorytety, jeśli w imię oddania mu potrafi zabić swoje dzieci, żonę i samego siebie? Odpowiedzi na te pytania są zawarte w książce „Goebbels – Apostoł diabła”. Jest to biografia spisana przez Petera Longericha na podstawie własnych notatek Goebbelsa i jego pamiętnika.

goebbels

 

Książka podzielona jest na trzy etapy życia bohatera. W pierwszej części autor pokazuje młodość Goebbelsa, kształtowanie się jego charakteru i liczne romanse. Wraz z upływem czasu śledzimy zmiany, jakie zachodzą w osobowości bohatera. Jego droga do władzy nie była pasmem zwycięstw. Często jego działania prowadziły do niepowodzenia ważnych akcji czy przedsięwzięć politycznych. Przełomowym momentem w życiu Goebbelsa było spotkanie Adolfa Hitlera, który stał się jego wyrocznią, mentorem – można rzec celem życia. Nawet jego małżeństwo z Magdą musiało być zaakceptowane przez Führera.

W osobistym uzależnieniu Goebbelsa od Hitlera widać stały punkt jego politycznych działań. Sam jako minister propagandy nie starał się rozwijać swojej polityki i własnych przekonań, ale całkowicie „płynął” z głównym nurtem polityki NSDAP wyznaczanej przez Führera. Kreował się na genialnego sterownika aparatu propagandy stanowiącej zwarty, zamknięty system. Goebbels zadbał o to, by z mediów zniknęły negatywne komentarze na temat partii, by ludzie akceptowali politykę reżimu. Był przekonany o swoim wielkim sukcesie jako ministra propagandy.

W początkowej fazie wojny propaganda Goebbelsa odnosiła znaczące sukcesy. Jednym z głównych celów ministra było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. W późniejszym okresie Goebbels starał się dostosować propagandowe wytyczne do nastrojów ludzi, gdyż przeczuwał długi okres wojny. Do końca starał się podtrzymać w narodzie wolę oporu. Uważał, że stworzył idealnie funkcjonujący system, który dokładnie opisywał w swoich „Dziennikach”.

Od momentu poznania Hitlera przez Goebbelsa widać zmianę w charakterze bohatera. Wypełnienie roli, jaka została mu powierzona, uważał za cel życia, który udało mu się zrealizować. Zależność od Führera stanowiła siłę napędową w realizacji powierzonych zadań. Uzależnienie to przełożyło się również na życie prywatne i rodzinne. Goebbels traktował Hitlera jako mistrza, poświęcił się mu całkowicie. Po śmierci swojego faworyta sam postanowił dać przykład innym i zabił swoje dzieci, a razem z żoną popełnił samobójstwo.

Cała biografia pokazuje nie tylko sylwetkę Goebbelsa, ale również genialnie obrazuje relację człowiek-człowiek. Można uznać ją również za książkę psychologiczną. Bada wnikliwie charakter i osobowość bohatera, ocenia jego postępowanie. Dokładnie i precyzyjnie opisuje drogę Goebbelsa do władzy, jego uwielbienie dla Hitlera i piętno dzieciństwa, które kształtowało jego życiowe wybory. Jest nie tylko idealnym materiałem dla miłośników książek historycznych, ale także psychologicznych.

 

Tytuł: „Goebbels. Apostoł diabła”

Autor: Peter Longerich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2014

Link do strony wydawnictwa