Skip to content

A teraz gra internetowa – Budowa piramidy

Teraz propozycja i dla dużych, i dla małych – gra.

Krótko o budowie piramid

Dziś budowanie budynków jest znacznie prostsze, bo mamy mnóstwo sprzętów – od nawet banalnych dla nas dziś wiertarek, wkrętarek, pił, aż po maszyny ciężkie – koparki, spycharki, podnośniki itd. Natomiast przenieśmy się w czasie i wyobraźmy sobie taki obraz.

Piramida Cheopsa
Piramida Cheopsa

Jest gorąco, a wręcz upalnie. Nie mamy, gdzie się schronić, a wszędzie wokół nas piasek. Dodatkowo ktoś popędza nas i grozi batem. Dlaczego? Bo jesteśmy niewolnikami. Każą nam budować piramidę dla faraona, którego uznaje się za boga. Ale z czego mamy ustawić tę budowlę? Otóż Nilem płyną do nas wielkie potężne bloki kamienne. Skąd one pochodzą? W kamieniołomach Inni niewolnicy wyrąbują je za pomocą klinów i młotów. Już mamy z czego budować, to teraz musimy wiedzieć gdzie. Pojawia się w tym momencie jakiś łysy pan z dziwnymi przyrządami. Ktoś obok mówi, że to mierniczy. Patrzy w niebo i na piasku wskazuje nam, gdzie ma być każdy róg piramidy. Dlaczego akurat tutaj, a nie obok? Otóż każdy róg piramidy musiał wskazywać cztery kierunki – północ, południe, wschód i zachód. Wiemy już gdzie stawiać bloki kamienne. Teraz trzeba je przyciągnąć je znad rzeki. Dziś pewnie byśmy użyli ciężkiego sprzętu, ale w starożytnym Egipcie tego nie mieli. Myślimy, jak wyciągnąć te bloki ze statków. Hm. Chyba musimy sami. Bierzemy zatem papirusowe liny (bo wtedy nie mieli takich lin, jakie teraz znamy) i ciągniemy. Dużo ludzi jest potrzebnych do tego. Ale w końcu się udaje. I tak kolejne bloki wyciągamy ze statków. Teraz musimy zacząć budować. Zatem ustawiamy – pchamy, ciągniemy bloki kamienne. Pierwszy rząd poszedł spokojnie. Teraz zaczynają się dosłownie schody. Jak położyć jeden blok na drugim. Przydałby się żuraw, ale nie mamy. Ponownie myślimy. Eureka! Usypiemy wokół piramidy rampę i będziemy poszczególne bloki ciągnąć po niej i układać na ułożonych rzędach. Zatem budujemy – układamy rząd, usypujemy rampę i tak ciągle aż do momentu osiągnięcia szczytu. Skończone? Jeszcze ostatni szczegół – ułożenie białych kamieni wapiennych. Trwało to ładnych kilkadziesiąt lat, ale faraon jest zadowolony.

Proponuję wam zagranie w grę opublikowaną na stronie BBC, która polega właśnie na budowie piramidy. Mam nadzieję, że nie zmęczycie się za bardzo.

http://www.bbc.co.uk/history/interactive/games/pyramid_challenge/index_embed.shtml

(gra w języku angielskim)