Skip to content

„Henryk Prawy” Z. Zielonka [recenzja]

Historia bogata jest w opowieści o władcach,  których dokonania i życiowe ambicje do dziś są godne pozazdroszczenia. Wydawnictwo Poznańskie rozpoczęło serię publikacji dotyczących polskich władców, królów, a także książąt dzielnicowych, a jednym z przykładów jest książka Zbigniewa Zielonki „Henryk Prawy”.

StLS0xNjUwOTAtSF9QcmF3eV8xXzIuanBn

Henryk Prawy (Henryk IV Probus) to książę wrocławski z lat 1270-1290 oraz książę krakowski z lat 1288–1290. Był wychowywany na czeskim dworze przez Przemysława Ottokara III.

Zbigniew Zielona skrupulatnie opisał dzieje tego władcy, ale ten temat stanowi pretekst do przedstawienia realiów ówczesnej epoki, odnosząc się w szczególny do koneksji rodzinnych, które w czasach średniowiecza miały zasadnicze znaczenie. Z tego też powodu, przedstawiając biografię władcy, nie odnosi się jedynie do wątków związanych z jego osobą, ale także do jego rodziny. Podstawowym priorytetem średniowiecznych władców dzielnicowych było zjednanie sobie jak największej liczby ziem, poddanych oraz znalezienie wpływów także wśród innych europejskich władców. Stąd też został tu opisany konflikt z Bolesławem Rogatką oraz zabiegi, jakie Henryk Prawy stosował w celu zdobycia korony polskiej. Można powiedzieć, że jego wrogowie nie mieli prostego życia, w tym także duchowni. Jak się okazało, nawet ekskomunikowanie władcy nie przyniosło pożądanych efektów.

 

Książka jest warta polecenia nie tylko ze względu na to, że jest jedną z nielicznych pozycji, jakie dotykają tak szczegółowo problematyki władców polskich. Jako Polacy mamy bardzo bogatą historię, nie tylko współczesną, ale przede wszystkim z czasów królewskich oraz rozbicia dzielnicowego. Istotnym jest to, aby ją poznać i móc się nią dzielić z innymi.

 

Tytuł: „Henryk Prawy”

Autor: Zbigniew Zielonka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2015

Link do strony wydawnictwa