Skip to content

Historia bliska

Ośrodek Karta ogłosił XVIII konkurs „Historia Bliska –nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”. Konkurs jest skierowany do nauczycieli szkół wszystkich szczebli, regionalnych pracowników kultury i stowarzyszeń. Do konkursu mogą startować zespoły 6-cio osobowe. Jest się o co bić. Pula nagród wynosi 20 000 zł. Zwycięzca konkursu otrzyma 7 000 zł. Będą również inne nagrody.

1

Historia lokalna jest podstawą dzisiejszej wiedzy historycznej. W „małych ojczyznach” również odbywała się „wielka” historia, a żyje jeszcze wiele osób, które pamiętają II wojnę światową, strajki w Poznaniu 1956 itd. Każdy przechowuje w sobie jakiś obraz przeszłości i pamięta ważne lub mniej ważne wydarzenia inaczej. Każdy jednak punkt widzenia jest ważny. Historia to oddawanie często głosu tym „mniejszym” aktorom „wielkich” procesów historycznych.

Wyniki swoich prac uczestnicy będą mogli zaprezentować na trzy sposoby:

  1. Multimedialnie – film, radio – do 35 minut
  2. Prezentacja do 35 slajdów
  3. Tradycyjna książka, tekst, kolaż do 35 stron znormalizowanego tekstu.

Swoje prace można wysyłać od 1 września do 25 października na adres mailowy organizatorów. Jury będzie składać się ze specjalistów historyków, którzy będą analizowali prace pod kątem formalnym i merytorycznym. Wyniki konkursu poznamy 15 listopada. 30 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się uroczystość ogłoszenia wyników.

Link do wydarzenia:

Facebook: https://www.facebook.com/events/1592852174332683/

Oficjalna strona: http://www.historiabliska.pl/