Skip to content

Historia – internet, czyli subiektywny wybór stron historycznych

Przedstawiamy Wam subiektywny wybór stron o tematyce historycznej, dzięki którym uzupełnisz swoją wiedzę oraz dowiesz się wielu ciekawostek.

1. Polimaty

polimaty

Nie trzeba chyba nikomu przedstawiać tego projektu.  Radek Kotarski w fajny sposób przedstawia różne zagwozdki historyczne, np. o tym że „bluetooth” pochodzi od choroby pewnego władcy.

https://www.youtube.com/user/Polimaty

 

 

2. CrashCourse

crashCourse

Strona robiona nie tylko przez specjalistów z różnych dziedzin, w tym historii, ale także przez osoby znające się na produkcji filmowej (zresztą, jak klikniecie, to zobaczycie). Co może poświadczyć o statusie tej strony? Cóż… jak powiemy Wam, że nawet Google wspiera ten projekt, to jeszcze szybciej klikniecie w link? Czego możecie się dowiedzieć? Otóż o historii świata i Stanów Zjednoczonych, jak np. o ciemnych wiekach czy o upadku cesarstwa rzymskiego.

https://www.youtube.com/channel/UCX6b17PVsYBQ0ip5gyeme-Q

Historia świata -> https://www.youtube.com/watch?v=Yocja_N5s1I&list=PLBDA2E52FB1EF80C9

3. edX

edx

Jest to projekt realizowany od 2012 r. przez amerykańskie uczelnie, jak MIT (Massachusetts Institute of Technology), Harvard oraz uniwersytety z Berkeley czy Teksasu. Przygotowane zostały kursy z różnych dziedzin, w tym historii, w ramach której możemy wybrać spośród 54 tematów, jak np. Japonia 1850-1930, William Szekspir, amerykański kapitalizm czy sztuka od XV do XVIII w.

https://www.edx.org/

 

 

4. Historia Bez Cenzury

historia bez cenzury

O tym też nie musimy dużo mówić, bo pewnie każdy choć raz kliknął w filmik. Twórcy chcą w ciekawy sposób pokazać historię. Możemy wiele pisać, lecz lepiej kliknąć poniżej.

https://www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB

 

 

 

5. Ciekawostki Historyczne

ciekawostki historyczne

Zapewniamy, że na tej stronie wszystko was zaciekawi. Przecież każdy czasami potrzebuje chwili relaksu. A tutaj znajdziemy interesujące artykuły dotyczące różnych epok i  różnych zagadnień – od wojen poprzez życie codzienne, ubrania, kosmetyki, ciekowostki na temat postaci historycznych aż po morderców.

http://ciekawostkihistoryczne.pl/

 

6. History podcasts

history podcasts

Na tej stronie znajdziemy ciekawostki dotyczące wielu tematów, jak chociażby wiktoriańskich pochówków, niewolnictwa w starożytnym Rzymie czy bitwy pod Monte Cassino.

http://www.historyextra.com/podcasts

 

 

5. Przygotowanie do sprawdzianu

testy z historii

Czy często przed klasówką zastanawiasz się czy już wszystko zapamiętałeś? A może mały sprawdzian? Polecamy kliknąć tutaj. Znajdziecie testy dla każdego poziomów nauczania, z różnych tematów

http://www.memorizer.pl/testy-online/6/historia/

 

 

6. Historia online

uczymy24

Na tej stronie znajdziecie wideokonferencje, podczas których prowadzący próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące danego zagadnienia, jak np. kampanii wrześniowej.

https://www.youtube.com/channel/UCdeL05kZsdw-vCk1glG0-TQ

 

 

7. Kurs mailowy

historia azv jpg

Kiedyś były kursy listowne, a teraz e-mailowe. Poprzez tę stronę możesz zapisać się na darmowy kurs historii. Na swoją skrzynkę będziesz dostawać materiały opracowane do danej lekcji.

http://www.kurs.historia.azv.pl/