Skip to content

„Historia polskiego kabaretu” I. Kiec [recenzja]

Historia Polskiego Kabaretu to jedyna w swoim rodzaju książka biograficzna. Pierwsza, która w sposób, łatwy, lekki i przyjemny opisuje dzieje polskiego kabaretu. Nic dziwnego, że czytelnik sam głęboko śmieje się, przechodząc z jednej strony na drugą. Oprócz dobrej narracji książce towarzyszy lekki, żartobliwy ton, który powoduje, że czytelnik, zaczynając ją czytać, nie może przestać. Wciągnięty w wir snutej opowieści spotyka wspaniałych ludzi, odwiedza nietuzinkowe miejsca i zasypywany jest ogromem anegdot, które powodują, że jego humor się poprawia.

 StMTg4LTQ5OTAyOC1IaXN0b3JpYVBvbHNraWVnb0thYmFyZXR1X29rbGFka2EuanBn

Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę czytelnika, jest wyjątkowa okładka. Jej konstrukcja intryguje. Czytelnik jednej strony chce ciągle patrzeć na znane postaci, a z drugiej natychmiast przejść do treści. Od pierwszych stron nieodparte wrażenie sprawia fakt przepełnienia tej historii duchem Władysława Sikory (choć nie tak „doświadczonego” twórcy kabaretowego, jak niektórzy inni „kabareciarze”, których spotykamy na kartach tej książki). Jest on, można w wyniku lektury tej książki zastosować takie stwierdzenie, największym skarbem „Zielonogórskiego Imperium Nowego Kabaretu”. Któż z nas bowiem nie zachwycał się skeczami kabaretu „Potem”? Klasyczną, piękną, wyrafinowaną sztuką kabaretową, która była genialna w swojej prostocie? Co więcej, kontynuowała dzieło wielkich poprzedników (Kabaretu Zielony Balonik, Zielona Gęś czy Starszych Panów), skupiając odbiorcę na treści, a nie na ilości rekwizytów.

Autorka podkreśla także rolę, jaką kabaret odegrał w czasach PRL-u, gdzie był swoistą duszą narodu, oddechem dla inteligentnych i relaksem dla mniej wymagających widzów. Dziś nie musimy lękać się cenzury (a przynajmniej nie tak jak wtedy) i chcemy, żeby było śmiesznie – tak po prostu. Wtedy, mimo lęku przed cenzurą, musiało być śmiesznie i jeszcze tak, żebyśmy my wiedzieli, że śmiejemy się z nich, a oni nie wiedzieli, że właśnie zostali wyśmiani.

Klimat zróżnicowanych dziejów kabaretu w Polsce doskonale udało się oddać autorce. Jest nią Izolda Kiec. Wybitna ekspertka w dziedzinie kultury, którą bezsprzecznie kabaret tworzy. Można powiedzieć, że mimo swojego „naukowego” przygotowania potrafi dotrzeć do prostego czytelnika i wciągnąć go w swój świat, dając mu do rąk kredki i pozwalając malować na kartach swojej wyobraźni. Książka jest zdecydowanie warta polecenia, a więc:

Zrób kabaret, po prostu zrób kabaret,

To takie proste, choć przecież takie stare.

Więc się nie tłumacz, że wszystko jest źle,

Ale po prostu uśmiechnij się!

Zrób kabaret, po prostu zrób kabaret,

Miedzy dialogi piosenek włóż parę.

Zaproś publiczność i krzesła im daj,                                

Potem recytuj, śpiewaj i graj!

Zrób kabaret, po prostu zrób kabaret.

 

Tytuł: „Historia polskiego kabaretu”

Autor: Izolda Kiec

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2014

Link do strony wydawnictwa