Skip to content

„Julian” G. Vidal [recenzja]

Gore Vidal w powieści „Julian” przenosi czytelników w świat starożytnego Rzymu, dzięki czemu mogą zapoznać się z prawami rządzącymi cesarstwem rzymskim w IV wieku. Wtedy to na tronie zasiadał Flawius Klaudiusz Julianus, nazywany przez chrześcijan „Apostatą”, a przez pogan „Wielkim”.

306_JULIAN - Goran Vidal 800

 

Książka „Julian” przybliża czasy schyłku Imperium Rzymskiego. W tym czasie religia chrześcijańska przeżywała swój rozkwit, a najlepszym tego dowodem jest przejście władców na to właśnie wyznanie. Budziło to w społeczeństwie rzymskim skrajne emocje.

 

Flawius Klaudiusz Julianus panował zaledwie przez 2 lata. Zginął tragicznie podczas nieudanej wyprawy przeciwko Persom w 363 roku. Jego polityka budziła wątpliwości, a czasami wykazywała, że jawi się on jako osoba niekompetentna i nieodpowiedzialna dla sprawowania tego stanowiska. Cesarz wyznawał filozofię, która głosiła odrzucenie religii chrześcijańskiej, a nawoływał do przywrócenia starorzymskich wierzeń.

 

Książka przyjmuje postać pamiętnika uzupełnionego wspomnieniami Libaniusza oraz Priskusa. Skupili się oni na rozważaniach dotyczących życia cesarza, jego polityki, oceniając pobudki, jakimi kierował się podczas podejmowania strategicznych decyzji. Powieść oparta jest na interesującej konstrukcji. Książka „Julian” daje możliwość zapoznania się z historią Wiecznego Miasta, całego Cesarstwa. Jako czytelnicy możemy przeczytać zapisy prywatnej korespondencji rzymskich dostojników. Dzięki takiemu zabiegowi literackiemu Gore Vidal przedstawia realia rzymskie, a także umożliwił zapoznanie się z tym, jak myśleli Rzymianie oraz jak oceniali ówczesną scenę polityczną. Książka jest napisana językiem lekkim i przystępnym, przez co czyta się ją z przyjemnością. Gore Vidal zabiera czytelników na wyprawę do czasów bardzo odległych, ale za to bogatych w kulturę oraz stanowiących podstawy współczesnych czasów.

 

Tytuł: „Julian”

Autor: Gore Vidal

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica

Rok wydania: 2015

Link do strony wydawnictwa