Skip to content

Kolorowanka i zgadywanka – Bruegel „Zabawy dziecięce”

Pieter Bruegel ok. 1560 r. namalował obraz „Zabawy dziecięce”. Dziś postarajmy się wspólnie zastanowić, czy do dnia dzisiejszego również bawimy się w to samo co dzieci 450 lat temu?

Pieter Bruegel (starszy) starał się (niekiedy) na swych obrazach przedstawiać dziecięce zabawy. Najsłynniejszy obraz przedstawiamy wam poniżej. Spójrzcie na niego i zastanówcie się, w co bawiły się dzieci. Spróbujcie znaleźć chociażby takie zabawy:

1 – jeźdźcy

2 – zabawy na „trzepaku”

3 – jazda na beczce

4 – toczenie obręczy

5 – gry w kości i zabawa młynkiem

6 – kręgle

7 – chodzenie na szczudłach

8 – zabawa w wesele

9 – skok przez kozła

10 – zabawa miotłą (i nie chodzi tu o zamiatanie)

 

Zabawy dziecięce
Zabawy dziecięce

Możliwe, że miałeś problemy ze znalezieniem wskazanych zabaw. Dlatego postaram ci się podpowiedzieć.

Podpowiedź do nr 1 – na obrazie widać dwie zabawy w jeźdźców. Podczas pierwszej trzech chłopców siedzi na płocie, a w dłoniach trzymają „miecze” (czyli kijki). Już zapewne ich widzisz. Drugą zabawę widać praktycznie w samym centrum. Za konia w tym przypadku robi dwóch chłopców – jeden jest wyprostowany, a drugi zgina się w pół i trzyma za pas pierwszego. Widać dwie pary jeźdźców na koniach, które walczą między sobą – trzymają jakiś pasek i próbują siłą ściągnąć jeden drugiego.

Podpowiedź do nr 2 – Mam nadzieję, że tu nie mieliście problemu. Pod jednym budynkiem stoi poręcz, na której dwóch chłopców robią akrobacje.

Podpowiedź do nr 3 – Teraz jeździmy na rowerach, a wtedy siadano na beczki i udawano, że to koń. Na obrazie mamy dwóch chłopców siedzących na beczce – jeden z nich ma czerwony płaszcz.

Podpowiedź do nr 4 –  Mój tata pamięta zabawy obręczą. A wasi rodzice kojarzą coś takiego? Może wam pomogli znaleźć tę zabawę na obrazie? Jak nie, to ja wam służę pomocą. Obręcz jest okrągła, ale to chyba wiecie. Zatem szukajcie dwóch chłopców popychających obręcze za pomocą kijków.

Podpowiedź do nr 5 – Te dwie zabawy są obok siebie. W lewym dolnym rogu widzicie dwie dziewczynki, które rzucają czymś białym i okrągłym? Super – to już masz jedną z zabaw. Drugą musicie szukać ciut wyżej – na stole, obok dziewczynek grających w kości, siedzi chłopak (z białym czepkiem na głowie) i trzyma coś w ręce. To właśnie młynek – wystarczyło pociągnąć za sznurek, a wiatraczki kręciły się.

Podpowiedź do nr 6 – Obecnie też gramy w kręgle, a w XVI w. jak widać też. Ale gdzie znaleźć tę zabawę? Wyglądajcie dwóch dziewczynek – jedna w czarnej sukni, a druga w jasnej. Są lekko przygarbione. A żeby było łatwiej – szukajcie ich niedaleko chłopaków „na trzepaku”.

Podpowiedź do nr 7 – Dziś na szczudłach chodzą głównie cyrkowcy, a 450 lat temu też dzieci. Tę zabawę znajdziecie koło „trzepaka”.

Podpowiedź do nr 8 – Zapewne szukaliście panny młodej w bieli. Poszukajcie grupki czterech dziewczynek, które mają szalami zakryte głowy. Jedna z nich ma biały strój.

Podpowiedź do nr 9 – Skok przez kozła to skok przez drugiego chłopca. Znajdziecie tę zabawę niedaleko jeźdźców.

Podpowiedź do nr 10 – Pamiętacie chłopaków „na trzepaku”? To dziewczynkę z miotłą znajdziecie nieopodal.

To nie wszystkie zabawy widoczne na obrazie, ale mamy nadzieję, że znaleźliście te dziesięć przez nas wskazanych.

 

Już wiesz, jak bawiły się dzieci ok. 450 lat temu.

A teraz kolorowanka. Pieter Brueghel namalował jeden obraz, ale go nie pokolorował. Postaraj się dorównać temu malarzowi. Wybieraj kolory, patrz na obraz „Zabawy dziecięce”. Efekty swojej pracy możesz do nas przesłać, a my je opublikujemy.

Pieter_Bruegel_the_Elder_-_The_Fair_at_Hoboken_-_WGA03527