Skip to content

„Magda Goebbels. Pierwsza dama Trzeciej Rzeszy” A. Klabunde [recenzja]

„Magda Goebbels. Pierwsza dama Trzeciej Rzeszy” to historia młodej, inteligentnej, wykształconej kobiety, ofiary nazizmu. To niezwykła historia dziewczyny, która przeszła niesamowitą ewolucję, zaczynając jako przyjaciółka zapalonego syjonisty, a kończąc jako żona ministra propagandy narodowosocjalistycznego reżimu.

Magda.Goebbels

Młodą Magdę pociągali mężczyźni mający charyzmę i władzę. Jako młoda dziewczyna uległa fascynacji Victorem Arlosoroffem, który wyróżniał się inteligencją, mistrzostwem krasomówczym, siłą przebicia i miłością do ludzi. Gdy na horyzoncie pojawił się Gunther Quandt i zaczął o nią zabiegać, imponowało jej to nadzwyczajnie. Dzięki małżeństwu z Quandtem zyskała dostęp do towarzystwa z wyższych sfer. Takie środowisko bardzo ją pociągało. Poza tym kusiło ją życie u boku mężczyzny zamożnego, obiecującego dalekie podróże i luksusowe życie w czasach, gdy panowała bieda. Magda nie była z nim szczęśliwa, dlatego małżeństwo skończyło się rozwodem.

 

Zdegustowana nudą i pustką, szukała nowego oparcia. Dała się namówić na wzięcie udziału w zebraniu NSDAP i tam usłyszała przemówienie Goebbelsa. Poczuła, że przyciąga ją do siebie. Interesowała ją osoba Goebbelsa, nie treść przemówienia. Dopiero potem zaczęła poznawać ideologię narodowego socjalizmu.

Poza Goebbelsem interesował ją też Hitler. Gdy zasugerowano jej, że jako pani Goebbels mogłaby awansować do rangi pierwszej damy Rzeszy, program partii zaczął zdecydowanie mniej się liczyć – o wiele istotniejsza była dla niej pozycja. Odpowiednio wysoko wyniesiona przez Goebbelsa popierała jego i jego fanatyzm.

 

Tajemnicą sukcesu Magdy Goebbels była niewątpliwie jej zdolność dostosowania się do każdej sytuacji. Dzięki nienagannym manierom na zewnątrz robiła wrażenie pewnej siebie, ale wewnętrznie nadal była zależna od podziwu ze świata zewnętrznego. Magda była uwięziona nie tylko w relacji z Goebbelsem, lecz przede wszystkim z samą sobą. Gdy do tego rozpadła się idea ruchu narodowosocjalistycznego, którą długo wspierała, pozostawało jej tylko ostatnie wyjście- śmierć.

 

Magda była jedyną żoną w gronie władzy Rzeszy, która po upadku Trzeciej Rzeszy zdecydowała się umrzeć z mężem i dziećmi.

„Nie umiała rozwiązać własnych problemów, zdecydowała rozstać się z życiem i planowała rozszerzone samobójstwo. Wydawało jej się, że dzieci w taki sam symboliczny sposób należą do niej, jak ona należy do Rzeszy. Siebie i swoje dzieci widziała jako część ginącej Rzeszy, dlatego razem z Rzeszą wszyscy musieli odejść”.

 

Czytając biografię Magdy Goebbels, czytelnik zadaje sobie pytanie jak młoda, inteligentna, wykształcona kobieta mogła paść ofiarą takiego okrucieństwa. Jest to zresztą pytanie, które pokolenia stawiają sobie w odniesieniu do całych Niemiec, kraju na wysokim poziomie cywilizacyjnym i kulturalnym. Ta pozycja w bardzo szerokim zakresie wzbogaca wiedzę czytelnika. My- późniejsze pokolenia – zadajemy sobie pytanie, jak powinniśmy odnosić się do tego fragmentu historii? Bo opowieść o Magdzie Goebbels to część naszej przeszłości, przeszłości, która zmieniła nasz świat.

 

TYTUŁ: „Magda Goebbels. Pierwsza dama Trzeciej Rzeszy”

AUTOR: Anja Klabunde

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

ROK WYDANIA: 2014

LINK DO STRONY WYDAWNICTWA