Skip to content

„Magda” M. Ziervogel [recenzja]

14 stycznia 2015 roku miała miejsce premiera książki Meike’a Ziervogela pt. „Magda”, wydana przez wydawnictwo Marginesy. Główną postacią książki pozostaje Magda Goebbels, czyli żona Josepha Goebbelsa, ministra propagandy w III Rzeczy.

227872

Na temat III Rzeszy ukazało się już wiele książek, publikacji naukowych, było wiele konferencji, wystąpień, ale nie wszystkie te formy mają możliwość wywrzeć wpływ w szczególności na młodego odbiorcę. Przede wszystkim ważna jest forma, styl, język i pomysł, jak przedstawić kogoś czy coś, co było już wielokrotnie omówione, ocenione i które od razu kojarzy się z pewnym stereotypem. Książka Ziervogela, mimo poważnego tematu, jakiego podjęła się autorka, pozostaje „lekka” językowo i przystępna składniowo. Dodatkowym atutem jest pomysł, w jaki została przedstawiona Magda Goebbels.

 

„Magda” to powieść biograficzna. Akcja toczy się w czasach końca II wojny światowej, kiedy to okazało się, że III Rzesza poniosła klęskę, a wojna się skończyła, Natomiast Magda Goebbles do końca przekonana o słuszności idei nazistowskich postanawia pozostać im wierna na zawsze. Zabija swoje dzieci oraz sama popełnia samobójstwo.

 

Pomimo ciężkiego tematu warto zwrócić uwagę na koncepcję, na jakiej oparła się Meike Ziervogel w książce „Magda”. Magda Goebbels została przedstawiona z jednej strony z punktu widzenia obserwatora jej życia. Jest to obserwator obiektywny, odnosi się do jej charakteru, przeżyć, temperamentu, nie ocenia ją, lecz tylko przedstawia. Wreszcie wchodzi w psychikę bohaterki, ale również pozostawia dystans, unikając zdań oceniających. Autorka buduje aurę, przedstawia fakty dość szczegółowo, tak aby czytelnik sam mógł podjąć decyzję, jakie stanowisko zajmuje i jaki jest jego stosunek do postaci Magdy Goebbels, a także szeroko pojętego nazizmu. Przy okazji charakterystyki postaci zahacza o tło historyczne, dotyczące II wojny światowej. Dzięki takiemu szerokiemu odniesieniu został stworzony pełny obraz żony ministra III Rzeszy, gdyż nie jest ważne jedynie samo zachowanie, ale również tło i czynniki, które takie zachowanie determinują. Meike Ziervogel nie ocenia Magdy Goebbels, ale próbuje wytłumaczyć, jak wyglądało jej życie i co stało się podstawą jej zachowania. Okazuje się, że relacje matki i córki w czasach jej dzieciństwa potrafiły wywrzeć efekt na całe jej życiu, a także życie innych osób.

 

Przez to, że biografia Magdy Goebbels jest fabularyzowana, łatwiej trafia do czytelnika, i w bardziej przystępny sposób pozwala zrozumieć tę postać. Okazuję się, że osobowość tytułowej postaci  mogła być bardziej złożona aniżeli mogło się to wydawać.

 

To powieść krótka, ale za to bogata w historię. Czasami zaskakuje, czasami szokuje, a czasami wyjaśnia. Przedstawia czytelnikom kobietę odporną na trudności życia, zahartowaną jeszcze za młodych lat, potrafiącą walczyć z przeciwnościami losu, do tego stopnia pewną siebie i swoich wartości, że nie jest jej straszne zabicie własnych dzieci.

 

Tytuł: „Magda”

Autor: Meike Ziervogel

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy

Rok wydania: 2015

Link do strony wydawnictwa