Skip to content

„Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora” M. Piekarczyk, L. Gnoiński [recenzja]

„ Nie można palić książek, to jedyne, co po nas zostanie – książki i płyty winylowe. Jak je dobrze zakonserwujemy, a kiedyś ludzkość zdurnieje do reszty, to potem będzie miała się z czego odrodzić”-  Marek Piekarczyk

pobrane (1)

Marek Piekarczyk to człowiek renesansu, który w swoim życiu spróbował chyba wszystkiego. Bohater książki „Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora” może zawstydzić nie jednego z nas. To artysta, ale znany nie tylko ze sceny muzycznej. To także malarz, poeta, biznesmen, ogrodnik, kucharz, człowiek pracy, ojciec i mąż.

 

Czytając książki, mam w zwyczaju zaznaczać lub wpisywać do notatnika fragmenty, które mnie rozśmieszyły, zastanowiły, zainspirowały. W przypadku tej pozycji okazało się to zajęciem czasochłonnym i monotonnym, ale nie ze względu na to, że fragmenty były długie, ale dlatego, że było ich bardzo dużo.

 

Marek Piekarczyk to ….

 

… człowiek z wartościami: „Jak ja to kiedyś powiedziałem – męskość (…) to przede wszystkim honor. Bez honoru nie ma mężczyzny. Dawniej istniał kodeks szlachecki, potem oficerski, gdzie słowo honoru było najważniejsze, nie można było go złamać”.

 

… esteta: „(…) zrozumiałem, że piękna kobieta musi mieć więcej niż dwie pary butów, a nawet więcej niż dwadzieścia par, bo inaczej jest nieszczęśliwa. Oprócz mamy miałem też kilka młodych i pięknych ciotek. Dzięki nim nauczyłem się wyczuwać istotę kobiecości. Kobiety są fascynujące. Dziś, gdy patrzę na kobietę czy dziewczynę, wiem, czy jest dobrze ubrana czy nie. Zawdzięczam to dzieciństwu i mamie” .

 

… filozof: „Wiesz, do czego ludziom potrzebna jest sztuka? Nie do tego, aby unosili się jak anioły nas ziemią i doznawali czegoś, czego nie mają na co dzień. Prawdziwa sztuka jest po to, żeby ludzi nauczyć szanować to, co posiadają. Żeby pokazać im, jakie życie jest wspaniałe i niesamowite”.

 

Warto zmierzyć się z książkami takimi jak ta. Dla samego siebie. Publikacja ta przedstawia człowieka czynu, a przez to skłania do zastanowienia się, jakimi ludźmi jesteśmy my, na ile my wygraliśmy nasze życie albo z jaką siłą tę walkę powinniśmy rozpocząć na nowo.

 

Marek Piekarczyk w formie dialogu z Leszkiem Gnoińskim opowiada historię swojego życia. To historia pełna pasji, humoru i szczerości. Często fani zastanawiają się, jak przedstawia się codzienność ich idola, jak wyglądało jego dzieciństwo, pierwsze miłości, koncerty, kroki na scenie muzycznej. Recenzowana książka zaspakaja tę ciekawość. Bohater książki nie przedstawia tylko suchych faktów, ale opowiada swoją bajkę, pełną przygód, radości, rozterek. Jest to opowieść człowieka skromnego i wdzięcznego losowi za to, co mu przyniosło jego życie. Przez to niesie za sobą wartości moralne, które mogą być cennym drogowskazem na drodze każdego człowieka. Stanowi także punkt odniesienia dla czytelnika, stawia mu cele, a właściwie pokazuje, jakie cele może sobie postawić, jakie wartości są w życiu ważne. Jednak przede wszystkim wskazuje na fakt, że to jakim się jest człowiekiem nie zależy od statusu majątkowego, zebranych nagród, odbytych podróży, ale od tego jakie wartości w tym życiu będzie on cenił.

Książka przyjęła formę dialogu pomiędzy Markiem Piekarczykiem a Leszkiem Gnoińskim, a przez to nabiera dynamizmu. Dodatkowo znajduje się w niej dużo zdjęć z różnych okresów życia muzyka i w ten sposób wierniej oddaje przekaz. Jest napisana językiem bardzo lekkim, przystępnym. Pytania, jakie zadaje Leszek Gnoiński, są trafione i zadane w odpowiednim momencie.

 

„Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora” to książka odpowiednia dla każdego, niezależnie od jego wieku, płci czy zainteresowań. Jest opowieścią pełną pasji i oddania wyznawanym ideałom. Marek Piekarczyk stwierdził, że „może właśnie przyszła chwila, by porozmawiać z sobą częściej, bez kłamstw rozdrapywania ran…”, warto odpowiedzieć na to zaproszenie: tak.

 

Tytuł: „Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora”

Autor: Marek Piekarczyk, Leszek Gnoiński

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non

Rok wydania: 2014

Link do strony wydawnictwa