Skip to content

„Maria i Paul. Miłość geniuszy” M. Karpiński [recenzja]

Kobieta, która łamie konwenanse, przekracza granice, przedstawia intelektualny ideał. Kobieta nauki i odkryć. Kobieta sukcesu. To wszystko dotyczy Marii Skłodowskiej–Curie. „Po przyjeździe od razu rzuciła się w wir nauki (…), wykazując nadzwyczajne zdolności w dziedzinie fizyki i chemii. W swoim rodzinnym kraju nie mogła studiować na uniwersytecie, gdyż nie dopuszczano tam kobiet, ale i we Francji – była na Sorbonie jedną ze stosunkowo nielicznych studentek (…)”.Stała się jedną z najbardziej rozpoznawanych kobiet na świecie. Wielokrotnie Francuzi twierdzili, że Maria Skłodowska – Curie jest Francuzką, ona jednak otwarcie oświadczała, że „Jestem kobietą, matką … A do tego Polką. Nie zapominaj o tym”.

maria

Książka „Maria i Paul. Miłość geniuszy” to powieść biograficzna, przybliżająca postać Marii Skłodowskiej–Curie. Maciej Karpiński w swojej książce przedstawia główną postać jako kobietę wielu horyzontów, która w życiu bardzo ceniła intelekt, naukę, wykształcenie, ale również kobietę, nie będącą obojętną na uczucia. Autor nie omieszkał pominąć wątku dotyczącego małżeństwa Marii i Piotra Curie, ich pracy, sukcesów naukowych oraz emocji, jakie towarzyszyły małżonkom podczas wspólnego życia. Karpiński starał się także wskazać, co czuła Maria po stracie Piotra.

 

Na stronie tytułowej książki można odnaleźć zdanie „Historia skandalu, który wstrząsnął Francją”. Maria była osobą pochłonięta nauką i dbającą o postęp przede wszystkim w dziedzinie chemii i fizyki. Stanowiła przykład pierwszej kobiety, która zdobyła tytuł doktora nauk, jednej z nielicznych kobiet, mogących rozwijać swoje pasję na uniwersytecie, pierwszej dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, trzykrotnej laureatki nagród na Akademii Nauk w Paryżu. Bardzo często gościła na łamach gazet, które opisywały sukcesy młodej kobiety. Niestety problematyka, jakiej dotykały artykuły, nie dotyczyły tylko jej działalności naukowej. Na początku XX wieku gazety zaczęły rozpisywać się na temat skandalu, którego głównymi bohaterami była Maria Skłodowska–Curie oraz Paul Langevin. Powieść ukazuje, jak bardzo niszczącą siłę stanowią media. Jednocześnie pokazuje także wielką siłę intelektu, nauki i ambicji, a to wszystko pozwoliło Marii zdobyć świat. W ówczesnym czasie szanse kobiet na zdobycie wykształcenia, a przede wszystkim tytułów naukowych były znikome. Maria Skłodowska–Curie, mimo wszystko i przeciwko wszystkiemu, osiągnęła jednak swój sukces. Znalazła również miłość, a właściwie miłości swojego życia – Piotra, a także Paula. Wątek miłości Marii i Paula skończył się jednak bardzo szybko. Odrodził się natomiast w kolejnym pokoleniu, kiedy to wnuczka Marii – Helene Joliot oraz wnuk Paula – Michael Jean Perrin wzięli ślub.

 

„Maria i Paul. Miłość geniuszy” to doskonały wybór. Książka jest napisana lekkim, przystępnym językiem. Zawiera w sobie ważne treści, z którymi powinno się zapoznać szerokie grono czytelników, a zwłaszcza Polaków.

 

Tytuł: „Maria i Paul. Miłość geniuszy”
Autor: Maciej Karpiński
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2015
Link do strony wydawnictwa