Skip to content

Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 czerwca 2015 roku

Archiwiści nie gorsi i swoje święto mają. Ustanowiła je w 2008 roku Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA). Jest to już ósmy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Jak co roku, do jego obchodów włączają się archiwa polskie, organizując wystawy, pokazy, warsztaty i spotkania z archiwistami. Zainteresowani mogą uzyskać pomoc w zakresie prowadzenia archiwum rodzinnego, odszukania miejsc przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej po zlikwidowanych zakładach pracy, spróbować swoich umiejętności przy odczytywaniu materiałów archiwalnych.

MDA_logo

Kilkadziesiąt archiwów w Polsce organizuje w drugim tygodniu czerwca Dni Otwarte w ramach obchodzenia Międzynarodowego Dnia Archiwów. Zobaczmy zatem przykładowe wydarzenia organizowane z tej okazji.

            Białystok:

9 czerwca w godz. 7:30 – 15:30 odbędzie się prezentacja najciekawszych i najstarszych dokumentów z zasobu oraz warsztaty z genealogii

Szerzej: http://www.bialystok.ap.gov.pl/?9-czerwca-miedzynarodowy-dzien-archiwow,58

Bydgoszcz:

Do miasta nad Brdą Archiwum Państwowe zaprasza w sobotę 13 czerwca w godz. 9:00 – 15:00 na wystawę pt. „Bydgoskie cymelia archiwalne”. W trakcie dni otwartych w archiwum bydgoskim będziemy mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach genealogicznych, czy też zapoznać się z historią tego archiwum.

Szerzej: http://www.bydgoszcz.ap.gov.pl/

            Gorzów Wielkopolski:

W piątek 12 czerwca od godz. 12:00 rozpocznie się wystawa pt. „Skąd jesteśmy, czyli jak rodził się polski Gorzów”. Od 19:00 do 3:00 trwać będzie Nocny Szlak Kulturalny, czyli nocne zwiedzanie archiwum.

Szerzej: http://www.gorzow.ap.gov.pl/news.php

            Kielce:

9 czerwca w Kielcach po raz pierwszy wspólnie świętować będą: Archiwum Państwowe w Kielcach i Archiwum Diecezjalne w Kielcach. W pierwszym od godz.10:00 do 17:00 można zwiedzić budynku obydwu archiwów i zapoznać się z przygotowanymi na ten dzień wystawami.

Szerzej: http://www.kielce.ap.gov.pl/art,16,miedzynarodowy-dzien-archiwow

            Poznań:

Tu do współpracy z archiwum państwowym i archidiecezjalnym dołączył Instytut Pamięci Narodowej. W pierwszym z nich można zwiedzić wystawę dawnych dowodów osobistych, paszportów, legitymacji, pochodzących z kolekcji pana Mariana Łomnickiego. Z kolei Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu i poznański IPN wspólnie przeprowadzą spotkanie z historią Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1944-1989.

Szerzej:           http://www.poznan.ap.gov.pl/

http://aap.poznan.pl/blog/miedzynarody-dzien-archiwow-poznan-2015/

            Toruń:

W dniach 9-16 czerwca br. od godz. 8:00 do 14:30 czynna będzie wystawa pt. „Pieczęcie w Archiwum Toruńskim”.

Szerzej: http://www.torun.ap.gov.pl/

 

Więcej informacji dostępnych na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych: www.ndap.gov.pl

Zapraszamy na wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów !