Skip to content

Norman Davies i armia Andersa

Każdy kojarzy prof. Normana Daviesa. Teraz historyk rusza z kolejnym pomysłem – poniekąd książkowym.

www.ArmiaAndersa.pl
www.ArmiaAndersa.pl

Norman Davies z firmą  MillionYou tworzy portal  www.ArmiaAndersa.pl. Na stronie znajdą się materiały dotyczące 2. Korpusu Polskiego. Twórcy chcą, by pamięć o żołnierzach i ludności cywilnej przetrwała. Zapraszają do dzielenia się wspomnieniami, zdjęciami, dokumentami  z tamtego okresu. Inicjatorzy powstania portalu pragną, by pamięć o tamtych wydarzeniach, jak i osobach przetrwała. Do współpracy zaproszeni są też osoby zajmujące się crowdsourcingiem (metodą dotyczącą zbierania relacji i dokumentów historycznych).

Część materiałów już teraz można znaleźć na stronie, lecz twórcy zapraszają do współpracy. Wspomnienia i materiały przesłane do listopada 2014 r. mają szansę ukazać się w formie książkowej na wiosnę przyszłego roku. Na ten czas wydawnictwo Rosikon-Press planuje publikację książki „Szlak nadziei” z tekstem profesora Normana Daviesa oraz fotografiami Janusza Rosikonia. Praca ta będzie dotyczyć losów żołnierzy 2. Korpusu Polskiego oraz uchodźców z ZSRR.

Projekt rozpisany jest na kilka lat. Nie dziwi to w związku z tym, jakiego tematu dotyczy. Losy 2. Korpusu Polskiego i uchodźców to 12 500 km, ok. 120 tys. ludzi i 1334 dni.