Skip to content

Nowy Dwór Gdański – tajemnice miasta

Czy pamiętacie jak wyglądały wasze lekcje historii z czasów szkoły podstawowej, gimnazjum czy też szkoły  ponadgimnazjalnej? Czy były one pełne emocji? Czy godzinami potrafiliście rozmawiać o historii w domu? Dostawaliście pozytywnego kopa do myślenia  i działania? A może, standardowo ograniczały się do faktów, dat, postaci i pojęć. Zakuć, zdać, zapomnieć – jak mawia stare porzekadło. Projekt, o którym piszę, zdecydowanie nie należy do tych ostatnich.

 

Jak zainteresować uczniów technikum lekcjami historii? Receptę na to pytanie znaleźli nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, którzy już od kilku lat realizują projekty edukacyjne poświęcone przeszłości swojej małej ojczyzny.

 

 Kamil Dyl, kolaż obecna ulica Wejhera/ dawna Marktstrasse
Kolaż obecna ulica Wejhera/ dawna Marktstrasse (autor: Kamil Dyl)

Zaczęło się w 2012 roku od Mapy pamięci, projektu, którego głównym celem było stworzenie wirtualnego przewodnika  po Muzeum Stutthof w Szutowie. Wyniki prac można oglądać na stronie www.mapapamieci.pl. W ubiegłym roku szkoła realizowała projekt „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta”. W trakcie pół roku uczniowie klasy III Technikum Informatycznego i klasy I Technikum Obsługi Turystycznej przygotowali wystawę i stronę internetową, w której zamieścili kolaże fotograficzne przedwojennego Tiegenhof oraz współczesnego Nowego Dworu Gdańskiego. Całość prac została sfinansowana z programu „Działaj Lokalnie”. Trzeba zaznaczyć, że oprócz poszerzania wiedzy historycznej dotyczącej losów stolicy Żuław uczniowie w sposób praktyczny wykorzystywali wiedzę zdobytą na przedmiotach zawodowych, a wystawę zobaczyło ponad 2000 osób.

 

W roku 2014 ponownie udało pozyskać się fundusze z programu „Działaj Lokalnie” tym razem na projekt „Nowy Dwór Gdański – tajemnice miasta. Film dokumentalny o historii naszej małej ojczyzny”. Realizatorem projektu było stowarzyszenie Warszawska54.org, które działa przy Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Do pracy nad filmem zaproszono sprawdzony już zespół uczniowski z klasy IV Technikum Informatycznego. Doświadczenia z projektu „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego…” miały ułatwić realizację niezwykle trudnego zadania w postaci przygotowania filmu dokumentalnego o historii Nowego Dworu Gdańskiego. Projekt to jednak nie sam film. Jego autorzy przewidzieli również szereg zajęć dla młodzieży poświęconych historii Żuław, szeroko rozumianej edukacji medialnej oraz multimediów. I tak, jeszcze we wrześniu odbyły się warsztaty filmowe poświęcone pisaniu scenariusza. Przygotowała je Katarzyna Sędek ze Studia Delta. Kolejnym etapem były warsztaty z obróbki audio i video oraz fotografii. Te ostatnie poprowadził znany żuławski fotograf Marek Opitz. Tematyka historyczna poruszona została przez Łukasza Kępskiego w wykładach poświęconych wielokulturowości na Żuławach i historii Nowego Dworu Gdańskiego. Miejscowy przewodnik i regionalista Przemysław Siwicki przygotował specjalnie dla uczniów z ZS nr 2 wykład o najważniejszych zabytkach stolicy Żuław. Jego atutem było to, iż odbywał się on w terenie, a więc młodzież miała okazję na własne oczy zobaczyć jak zmieniało się ich miasto. W projekcie obok wymienionej klasy IV Technikum Informatycznego wzięli również udział uczniowie innych klas. Łącznie w warsztatach i wykładach poświęconych historii regionu wzięło udział ponad 80 osób.

 

Łukasz Kępski, Wykład Najważniejsze zabytki Żuław i Nowego dworu Gdańskiego
Wykład Najważniejsze zabytki Żuław i Nowego Dworu Gdańskiego (zdj. Łukasz Kępski)

Jednak co z samym filmem. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, uczniowie technikum informatycznego samodzielnie przygotowali wszystkie elementy niezbędne do realizacji projektu. Kamil Dyl stworzył plakat do filmu, okładkę oraz nadruk na płytę DVD. Mateusz Zięciak przygotował ulotkę promującą projekt, która rozdana rozstała mieszkańcom. Natomiast Przemysław Samela odpowiedzialny był za przygotowanie jednego z dwóch zwiastunów promujących dokument. To właśnie trailery okazały się jednym z elementów, który wzbudził największe zaciekawienie przed samą premierą. Łącznie zobaczyło je na YouTubie ponad 800 osób. Oba dostępne są na kanale Nowy Dwór Gdański – tajemnice miasta:

https://www.youtube.com/watch?v=dPmLPwpu7TQ

https://www.youtube.com/watch?v=FDtyeDkE6HQ

Uczniowie samodzielnie nagrali materiał zdjęciowy i wyselekcjonowali otrzymany dzięki uprzejmości Klubu Nowodworskiego materiał ikonograficzny, przedstawiający przedwojenne miasto.

 

 Katarzyna Jędo, Premiera filmu Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta
Premiera filmu Nowy Dwór Gdański – tajemnice miasta (zdj. Katarzyna Jędo)

Efekty ich trwających blisko 6 miesięcy prac można było zobaczyć 27 grudnia 2014 roku w Żuławskim Parku Historycznym. W pokazie premierowym wzięło udział kilkadziesiąt osób, każda z nich w formie upominku otrzymała płytę z filmem. Osoby, które nie mogły przybyć do Nowego Dworu Gdańskiego, mogą zobaczyć film na kanale YouTube Nowy Dwór Gdański – tajemnice miasta:

https://www.youtube.com/watch?v=LugDnTyyTcU.

 

Jak zaznaczyli opiekunowie projektu Małgorzata Popik i Łukasz Kępski dla nich jako nauczycieli praca z uczniami klasy IV Technikum Informatycznego to zaszczyt. Przez dwa lata wspólnie odkrywali sekrety swojej małej ojczyzny. Zadawali trudne pytania, zbierali materiał, którego najpierw rezultatem była wystawa, a teraz film. Wykorzystanie informatyki i historii może przynieść wspaniałe rezultaty, a lekcje historii wcale nie muszą dotyczyć tylko dat. Mogą być wspaniałą i kreatywną przygodą.

 

Projekt „Nowy Dwór Gdański – tajemnice miasta. Film dokumentalny poświęcony historii naszej małej ojczyzny”, dofinansowany został ze środków Programu „Działaj Lokalnie” VIII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundację Pokolenia”.