Skip to content

„Osadnicy 1945”-Europejska Noc Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim

Europejska Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami. Poniżej przedstawiamy program i informację na temat ENM w Nowym Dworze Gdańskim.

Plakat Europejskiej Nocy Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim
Plakat Europejskiej Nocy Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądał Nowy Dwór Gdański w 1945 r.? Czy walki toczące się w okolicach od początku marca miały jakiś wpływ na miasto? Jak wyglądało wkroczenie do Tiegenhof (dawna nazwa) wojsk Armii Czerwonej? I wreszcie najważniejszy aspekt. Czy wiecie skąd i w jakich okolicznościach na Żuławy przybli pierwsi powojenni osadnicy? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 24 maja 2014 r. w Żuławskim Parku Historycznym. Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego wspólnie z Samodzielną Grupą Odtworzeniową „Pomorze” przygotowało dla Państwa inscenizację historyczną „Osadnicy 1945”. W trakcie jej trwania będzie można zobaczy opartą na relacjach wizję walk o miasto w marcu 1945 r.,w której weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów. Wykorzystane zostaną repliki dział i broni pochodzących z epoki. A może gdzieś w oddali strzał odda niemiecka Pantera? Potem do miasta koleją przybędą polscy osadnicy. Wspólnie z nimi będziemy odbyć podróż ulicami Dworcową i Mikołaja Kopernika. Będzie to doskonała okazja aby wysłuchać ich historii. Skąd przybyli? Jak wyglądało miasto ich oczyma? Te atrakcje to tylko niewielka część przewidziana w trakcie inscenizacji, na której nie może was zabraknąć.

Inscenizacji towarzyszyć będą również inne wydarzenia – kuchnia osadników, filmy dokumentalne z lat 1945 – 1947 obrazujące życie na Żuławach i Pomorzu, wykłady historyczne oraz koncerty to tylko nieliczne z niespodzianek, które w tym roku zostały przygotowane przez Klub Nowodworski w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.