Skip to content

Prawne ogólnoświatowe absurdy

Polacy często narzekają na prawo w Polsce, a w szczególny sposób na niezrozumiały dla nich język prawniczy albo język prawny. Może zatem warto przyjrzeć się absurdom prawa, ale w ujęciu światowym. Przenieśmy się zatem do Stanów Zjednoczonych.

law-311363_640

Amerykańskie sztuczne szczęki czy obcisłe spodnie

W stanie Vermont wolna wola w zakresie noszenia sztucznej szczęki została ograniczona. Kobiety muszą uzyskać na to zgodę męża. Na Florydzie samotne panie zostały pozbawione prawa skakania ze spadochronu w niedziele, mało tego jest to proceder karany karą grzywny, a w skrajnych przypadkach także karą aresztu. W Sacco (Missouri) zakazano kobietom noszenia kapeluszy. Uczynili to w trosce o zwierzęta, dzieci oraz osoby wrażliwe. Zakaz bowiem obejmuje kapelusze, które mogłyby przestraszyć wyżej wymienione osoby oraz zwierzęta. Amerykanie zadbali również o zdrowie młodych dziewcząt, w stanie Oregon dziewczęta nie mogą pić w miejscach publicznych kawy. W Seattle zakazano siadania na kolanach swoim ukochanym, a taki czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności nawet do pół roku. Na uwagę zasługuje również prawo wprowadzone w USA odnoszące się do ubioru, mianowicie w Tuscon (Arizona) kobiety nie mogą nosić spodni, w Nogalcs mężczyznom zakazano nosić szelek, a ponadto w Delaware nie mogą oni nosić obcisłych spodni. W Little Rock (Arcansas) ograniczenia dotyczą głównie panów, wprowadzono zakaz podrywania kobiet na ulicy, a jeżeli którykolwiek śmiałek zdecydował się na takie zachowanie, to naraża się na miesiąc więzienia. Kolorado jest kolejnym stanem dbającym o kobiety, gdyż tam podlega karze ten, kto całuje śpiącą kobietę. W Hariford taki zakaz został natomiast wprowadzony w tylko jeden dzień tygodnia, mianowicie w niedzielę kobiet się nie całuje. Natomiast w stanie Minnesota kobieta, która przebrałaby się za Świętego Mikołaja, może trafić do aresztu na 30 dni. W Arkansas wprowadzono zakaz dotyczący psów, nie mogą szczekać po godzinie 18.00. Ciekawe tylko w jakim języku to prawo ogłoszono psom.

Law3

Afrykańskie zakazy

Libia postanowiła dbać o więźniów. Zakazano im się nudzić. Wprowadzono również nakaz śpiewania w razie gdyby zaczęło im się nudzić. Wtedy służba więzienna powinna im zorganizować czas. „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci …”, takie rzeczy tylko w Europie, Afryka, a właściwie Tanzania jest bardziej praktyczna: „niech się wykrwawię, niech mnie piorun roztrzaska, nie mnie zeżre krokodyl, niech ogłuchnę i oślepnę, niech się stanę żebrakiem, jeśli oszukam lub opuszczę żonę”. Ciekawe czy tam kiedyś jakiś mężczyzna ośmielił się oszukać żonę… Egipcjanie również zadbali o kobiety – gdyby mąż nie pozwolił jej podróżować, może go zaskarżyć do sądu.

 

Zacofani Europejczycy

Europa również nie pozostaje w tyle. W Wielkiej Brytanii zakazano umierania w parlamencie. Niech również żadnej kobiecie nie przyjdzie do głowy, aby w środku transportu publicznego jeść czekoladki, w Anglii przewidziano za to surowe restrykcje. We włoskim mieście Eraclea czynem zabronionym jest budowanie zamków z piasku, także turyści – uważajcie. W białoruskim mieście Lelczyce jajecznica jest na wagę złota. Zakazano tam sprzedaży jajek. Te można nabyć tylko na receptę. Polska również dorobiła się kilku absurdów, przez kilka lat obowiązywał zakaz fotografowania dworców kolejowych, zakaz ten zniesiono i rozpoczęto masowe remonty. Tymczasem we Włoszech zakazano mężczyznom zakładania sukienek, a gdy którykolwiek z panów jednak się przebrał, narażony jest na kare finansową.

law-books-291676_640

Światowe absurdy

Azja i cała reszta świata również ma swoje absurdy. W Singapurze zakazano chodzenia nago, nawet we własnym mieszkaniu. Powód? Zakazana jest pornografia. Natomiast gdyby ktoś chciał pochodzić różowych majtkach, to w Australii spacery w takim stroju są zabronione, ale tylko w niedzielne popołudnie.  W Singapurze dodatkowo karane jest niespuszczenie wody w publicznej toalecie. Ponadto w Rosji mycie zębów częściej niż dwa razy na dobę jest zakazane.

 

 

 

 

 

Źródła:

  1. http://stacjakultura.pl/1,4,4590,Dura_lex_sed_lex_czyli_najbardziej_absurdalne_przepisy_prawne,artykul.html

2. http://bogdan.at/2751/99-najglupszych-praw-swiata

3. http://gadzetomania.pl/19022,22-najdziwniejsze-przepisy-prawne-swiata

4. http://ciekawostki.eu/ciekawe-125.html