Skip to content

Spotkanie z A. Polonskym 12 stycznia w Muzeum Historii Żydów Polskich

Losy społeczności żydowskiej przynajmniej od połowy XIII wieku nierozerwalnie związane są z dziejami Europy Środkowo-Wschodniej. Wstrząsały nią przechodzące przez te tereny burze, obejmowały też kulturalne i naukowe rozkwity. Antony Polonsky opisuje to wzajemne przeplatanie się historii wielu narodów w książce Dzieje Żydów w Polsce i Rosji.

 Zaproszenie_Spotkanie z prof. Antonym Polonskym_12012015

The Jews in Poland and Russia trzytomowe dzieło, którego autorem jest Antony Polonsky, powstało po dwudziestu pięciu latach studiów i badań. Teraz autor prezentuje jego skróconą, bardziej przystępną wersję – Dzieje Żydów w Polsce i Rosji – skierowaną do szerszej publiczności, której zainteresowanie kultura żydowską stale w Polce rośnie. Okazją do dyskusji będzie z pewnością – zbiegające się w czasie z premierą książki –otwarcie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

 

W 1914 roku w Europie Środkowo-Wschodniej mieszkało dwie trzecie wszystkich Żydów na świecie. Dziś  Żydzi tworzą tu tylko niewielkie społeczności, co z perspektywy historii XX wieku wcale nie dziwi, choć tragizm dziejów ciągle szokuje. Antony Polonsky kreśli losy społeczności żydowskiej i zastanawia się  nad jej przyszłością również z perspektywy fatalnego wieku XX, ale pozwala także wyjrzeć poza  perspektywę  holocaustu i dostrzec bogactwo kultury żydowskiej oraz jej przemiany, dla których tłem była Europa zanim wojna na zawsze zmieniła jej oblicze. Historia wzajemnych wpływów jest równie fascynująca, co zawikłana, ale Antony Polonsky sprostał trudnemu zadaniu opowiedzenia jej w sposób, który odkrywa przed czytelnikiem wielowymiarowość dziejów Żydów w Polsce i Rosji.

 

Zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Antonym Polonskym

12 stycznia 2015, godz. 18:00

Muzeum Historii Żydów Polskich

Ul. Anielewicza 6, Warszawa

 

Spotkanie poprowadzi dr Hanna Węgrzynek – Muzeum POLIN.

 

LINK DO STRONY WYDAWNICTWA

LINK DO RECENZJI KSIĄŻKI 

***

Antony Polonsky – profesor Brandeis University, jeden z najbardziej znanych współczesnych specjalistów i autorytetów naukowych z zakresu historii Żydów w Polsce. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji i setek artykułów naukowych. Związany z Polską i polskimi badaczami, w 1999 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. W 2010 roku tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, w 2011 Kulczycki Books Prize, a w 2012 został laureatem NagrodyPro Historia Polonorum za The Jews in Poland and Russia, jako najlepszą obcojęzyczną książkę dotyczącą historii Polski.