Skip to content

„Strefa skażenia” R. Preston [recenzja]

W literaturze dosyć sporadycznie są podejmowane wątki dotyczące historii współczesnej. W 2014 roku świat ogarnęło przerażenie związane z epidemią eboli. Tak odważny temat podjął Richard Preston w książce „Strefa skażenia”, która ukazała się w lutym 2015 roku nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.

strefa-skazenia-okladka-front-1000px

Książka należy do literatury faktu i pozostaje w związku z thrillerem medycznym. Swoją premierę miała ponad 20 lat temu na terenie Stanów Zjednoczonych. Przybliża tematykę związaną z wirusem eboli. Obecnie problem tego wirusa niejako powraca. O ile każdy słyszał, czym jest ebola, to niekoniecznie zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje za sobą niesie.

 

„Ebola jest ludzką katastrofą, potworem, groźnym pasożytem, nieświadomym, nieczułym twórcą ogromnego cierpienia, nieubłagalnie rozwijającym się w ludzkim ciele”.

 

            Jest to z pewnością książka dla wytrwałych, którzy nie boją się zgłębić tajników działania tego destruktywnego wirusa. Ebola to maleńki wirus, będący najskuteczniejszym zabójcą ludzkości. Na przestrzeni dwóch tygodni potrafi zjeść organizm człowieka od środka. Wystarczy, aby do ludzkiej krwi dostała się maleńka jego cząsteczka.  Książka nie odnosi się tylko do aktualnych problemów związanych  z Ebolą, ale przedstawia jej historię, a przez to pozwala lepiej poznać „wroga”.

Autor „Strefy skażenia” jest dziennikarzem. Bez problemu można dostrzec ten fakt podczas czytania książki. Jest ona przygotowana dokładnie, a opisy zdarzeń są skrupulatne. Można w niej znaleźć nie tylko opisy z terminologia medyczną czy statystyką zachorowań, ale także zaznać trochę praktyki, wchodząc do laboratorium, oczami wyobraźni zapoznać się ze specyfiką badań nad tą chorobą.

Mimo ciężkiego tematu, jaki porusza, książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Czytelnik nie męczy się, ale jest ciekaw kolejnych stron. Jedynym co przeraża, jest to, iż praca nie sanowi powieści fantastycznej, ale  przedstawia rzeczywistość.

 

Tytuł: „Strefa skażenia”
Autor: Richard Preston

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: 2015
Link do strony wydawnictwa