Skip to content

„Wersal – za fasadą przepychu” W. R. Newton [recenzja]

Wersal – największa i najwspanialsza rezydencja królewska wszech czasów. Diament francuskiej korony. Miejsce rokrocznie odwiedzane przez miliony turystów z całego świata. Dzisiaj jest to wspaniały obiekt zabytkowy, monumentalne muzeum i, jak się okazuje, najlepiej sprawdza się właśnie w tej roli, bo jak udowadnia William R. Newton, życie w nim do najłatwiejszych nie należało.

wersal

Wydawałoby się, że tak ogromny pałac, w którym mieszkał monarcha wraz ze swoim ogromnym dworem, był projektowany z myślą o wygodzie i przepychu ze wszelkimi architektonicznymi smaczkami. Nic bardziej mylnego! Z książki Newtona „Wersal – za fasadą przepychu” dowiadujemy się tak zaskakujących rzeczy o tym kompleksie, że czasem można przetrzeć oczy ze zdumienia. Pałac przez długi czas nie miał ogrzewania, brakowało w nim toalet, bieżącej wody, ze ścian odchodziła farba, a czasem i gniły belki stropowe. Przerośnięta dworska etykieta utrudniała funkcjonowanie na każdym kroku. Wszelkie zmiany w apartamentach były – przynajmniej w teorii – konsultowane z zarządcą, który musiał zadowolić z jednej strony potrzeby mieszkańców, z drugiej gust króla, zainteresowanemu głównie na nieskazitelnym zewnętrznym wyglądzie rezydencji, a przy tym wszystkim uważać, aby nie dopuścić do częstych wówczas pożarów.

Autor w bardzo przyjemny i przystępny sposób opisuje nam problemy dnia codziennego mieszkańców Wersalu oraz wszystkich należących do rezydencji królewskich budynków, obdzierając je ze sztywności etykiety i zachowania pozorów wykwintności. Ilość paradoksów, z jakimi mierzy się czytelnik w czasie lektury, przechodzi najśmielsze oczekiwania. Przy tym nie sposób uśmiechnąć się z pewną dozą kpiny na niektóre pomysły książąt, ministrów, dam dworu, poczynając od sposobów na napełnienie za darmo żołądka przez realizowanie zachcianek w postaci ogrzewanej wanny lub suszenie szlacheckiej bielizny na sznurze przeciągniętym przez całą fasadę pałacu.

Pozycja cenna dla wszystkich poszukiwaczy sensacji i ciekawostek historycznych a także, a może przede wszystkim, dla tych, którzy wybierają się na wycieczkę do podparyskiej rezydencji lub już mieli okazję ją podziwiać, bo skonfrontowanie prawdziwej historii miejsca z jej dzisiejszą funkcją będzie dodatkowym atutem takiej wyprawy.

 

Tytuł: „Wersal – za fasadą przepychu”

Autor: William Ritchey Newton

Wydawnictwo: Świat Książki

Rok wydania: 2015

Link do strony wydawnictwa