Skip to content

„Weźmiemy ze sobą dzieci. Ostatnie lata życia rodziny Goebbelsów” P. Fohrmann [recenzja]

Po raz pierwszy na rynku wydawniczym ukazała się tak obszerna relacja dotycząca prywatnego życia Magdy i Josepha Goebbelsów. Wszystko za sprawą Kathe Hubner, która była guwernantką dzieci Goebbelsów. Petra Fohrmann w książce „Weźmiemy ze sobą dzieci. Ostatnie lata życia rodziny Goebbelsów” pokazuje nam rodzinną historię ministra Trzeciej Rzeszy „od kuchni”.

Wezmiemy.ze.soba.dzieci

Kathe Hubner od 1943 r. opiekowała się Helgą, Hilde i Helmutem Goebbelsami.  W tym czasie zdążyła poznać życie codzienne całej rodziny. Poza obowiązkami guwernantki często pomagała Magdzie Goebbels w jej zajęciach, przez co mogła poznać nie tylko dzieci, ale też ich matkę.

Po wojnie do jej drzwi dobijali się dziennikarze, którzy chcieli usłyszeć sensacyjne historie o życiu rodzinnym Goebbelsów. Kathe Hubner odprawiała ich z kwitkiem – nie była  gotowa, by opowiedzieć wszystko, co wiedziała. Śmierć dzieci przeżyła w pewnym sensie jako swoją osobistą tragedię. Liczne filmy dokumentalne i relacje z czasów wojny sprawiły, że znów zaczęła intensywnie myśleć o swojej przeszłości.  Stopniowo narastało w niej przekonanie, że czas ujawnić wszystko  to, co ma do przekazania.

Możemy zadać pytanie „co nowego ta książka wniesie, skoro tyle książek ukazało się już w tej tematyce”? Odpowiedź jest niezwykle prosta – jedynie nieliczni mieli tak dobry wgląd w codzienne życie Goebbelsów jak wychowawczyni dzieci.

Dziś nie ma zbyt wielu dokumentów dotyczących kobiet stojących u boku nazistów. Dlatego do wyjątkowo rzadkich źródeł należą listy, które Hubner otrzymała od Magdy Goebbels i jej dzieci – zostały one po raz pierwszy opublikowane w tej książce. Również niepowtarzalne są zdjęcia będące własnością Kathe Hubner – nie są to zdjęcia propagandowe, ale pochodzące z prywatnego albumu guwernantki.

Całość zasługuje na dużą pochwałę. Książka poza szczegółową relacją z życia codziennego rodziny Goebbelsów zawiera liczne fotografie i listy, przez co jest bardzo wiarygodna. Dla osób, które interesują się Josephem Goebbelsem i jego rodziną, będzie to znakomity kąsek- pozycja zupełnie różna od książek, które ukazały się dotychczas.  Gorąco polecam!

 

Tytuł: „Weźmiemy ze sobą dzieci. Ostatnie lata życia rodziny Goebbelsów”

Autor: Petra Fohrmann

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2015

Link do strony wydawnictwa