Skip to content

„Zostaniesz królową życia, ale koniec będzie straszny”- historia Magdy Goebbels

Piękna, inteligentna, dobrze wykształcona, a przede wszystkim ambitna – tak można by w skrócie opisać Magdę Goebbels. Ale tylko w skrócie, bo jej historia jest bardzo złożona. Jak to się stało, że członkini spotkań syjonistów skończyła jako żona ministra propagandy narodowosocjalistycznego reżimu?

„Zostaniesz królową życia, ale koniec będzie straszny”- to słowa wróżki skierowane do Magdy Goebbels (wtedy jeszcze Friedlander), młodej kobiety zupełnie nieświadomej słów wróżki.

Poniżej kilka ciekawostek na temat Magdy Goebbels…

 

Magda Goebbels (źródło zdj.: Bundesarchiv)
Magda Goebbels (źródło zdj.: Bundesarchiv)

Victor-pierwsze zauroczenie

Magda jako nastolatka poznała Victora- błyskotliwego chłopca, który już jako uczeń gimnazjum kierował syjonistyczną grupą młodzieży. Była do tego stopnia zauroczona tym chłopcem, że zaczęła brać udział w spotkaniach syjonistów. Dzięki jej ojczymowi sprawy żydowskie nie były jej obce, lecz do tej pory nie poświęcała im zbyt dużo uwagi. Zmieniło się to za sprawą młodzieńczej miłości. Magda towarzyszyła Victorowi podczas rozmaitych spotkań i odczytów, a także wtedy, gdy organizowano zbiórkę żywności dla rosyjskich i polskich Żydów.

Victor wprawdzie wielbił Magdę, ale w jakimś sensie pozostawała mu obca. Nosiła gwiazdę Dawida, ale nie miał pewności czy symbol ten coś dla niej znaczy. Miał coraz mniej czasu dla Magdy- pochłaniały go obowiązki wobec grupy syjonistycznej, a także studia. Magdę natomiast zaczęły nudzić rozrywki, jakie mógł jej zaoferować Victor. Dziewczyna niecierpliwie czekała, aż coś w jej życiu się wydarzy. I niebawem to stało się

 

Bogacz i protestant

Po rozczarowaniu znajomością z Victorem, Magda znalazła pocieszenie u Guntera Quandta. Znacznie starszy mężczyzna był wyraźnie zainteresowany Magdą, a ona nim. Perspektywa obiecującego życia była dla niej bardzo kusząca.

Gunter Quandt nie był łatwym partnerem, bo choć był zakochany bez pamięci, to jego autorytarny charakter pozwalał mu w całości realizować zamierzone przez siebie cele.

Quandt stawiał warunki. Jako protestant życzył sobie, aby jego przyszła żona przeszła na protestantyzm – tak też się stało.

Poza tym uznał, że Magda nie może pozostać przy nazwisku ojczyma. Magda Friendlander nie była Żydówką, ale nosząc typowo żydowskie nazwisko, dawałaby pretekst do niekończących się spekulacji, których lepiej było uniknąć.

Małżeństwo długo nie trwało. Rozwód przebiegł bez problemów, a Quandt okazał się nadzwyczaj hojny wobec Magdy. Była młoda, zdrowa, ładna, inteligentna, obyta w świecie, władała językami obcymi. Dzięki małżeństwu z Quandtem poznała świat burżuazji, nawet tej międzynarodowej. Jednak wyraźnie brakowało jej zainteresowań, pragnęła się w coś zaangażować.

 

NSDAP –  fascynacja Hitlerem, małżeństwo z Goebbelsem

Magda Goebbels w pierwszym rzędzie podczas spotkania NSDAP (zdjęcie ze strony: www.magnoliabox.com)
Magda Goebbels podczas spotkania NSDAP (zdjęcie ze strony: www.magnoliabox.com)

Magda znudzona dotychczasowym życiem dała się namówić na wzięcie udziału w zebraniu NSDAP i tam usłyszała przemówienie Goebbelsa. Zafascynowała ją nie treść przemówienia, ale charyzma mówcy. Dopiero potem zaczęła poznawać ideologię narodowego socjalizmu. Gdy poza Goebbelsem zainteresował się nią też Hitler i gdy zasugerowano jej, że jako pani Goebbels mogłaby awansować do rangi pierwszej damy Rzeszy, program partii zdecydowanie mniej się liczył – ważniejsza była pozycja. Odpowiednio wysoko wyniesiona przez Goebbelsa, wspierała go i jego fanatyzm.

Małżeństwo z Goebbelsem tylko z pozoru wyglądało na udane. Goebbels był skupiony na władzy i zmienianiu kochanek. Magda musiała trwać wiernie u jego boku i wychowywać szóstkę dzieci. Była pierwszą damą Trzeciej Rzeszy.

 

…koniec będzie straszny

Szczęśliwa rodzina (zdjęcie ze strony Bundesarchiv)
Szczęśliwa rodzina (zdjęcie ze strony Bundesarchiv)

1 maja 1945 nad ranem Magda podała swoim dzieciom kapsułki z cyjankiem. To było w dzień po samobójstwie Hitlera i Ewy Braun. Goebbels się zastrzelił, a Magda rozgryzła kapsułkę. Oboje zmarli natychmiast. Następnego dnia Sowieci wdarli się do bunkra. Znaleziono sześcioro ślicznych dzieci leżących w łóżkach, w białych nocnych koszulkach.

Była jedyną żoną z elity władzy Trzeciej Rzeszy, która zdecydowała się umrzeć razem z mężem i dziećmi.

………………………………………………………..

Historia Magdy Goebbels jest bardzo ciekawa. Nie była ani aktorką, ani piosenkarką,  a mimo to wzbudzała zachwyt w swoim otoczeniu. Potrafiła dostosować się do każdej sytuacji – to z pewnością przyczyniło się do ugruntowania jej pozycji w społeczeństwie. Tkwiła w emocjonalnej zależności od Goebbelsa, jak i od przyjętej ideologii. Dlatego gdy rozpadła się idea narodowosocjalistycznego ruchu, pozostawało jej tylko jedno wyjście – śmierć.

Zainteresowanych dalszym zgłębianiem tematu osoby Magdy Goebbels zachęcam do lektury książki Anji Klabunde, „Magda Goebbels. Pierwsza dama Trzeciej Rzeszy”.