Moda w PRL w latach 60. i 80.
Artykuły Polecane

Kolorowa moda Polski w latach 60. 80. XX w.

Czas Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) to niezwykle fascynujący okres w historii Polski, który odcisnął swoje piętno na wielu aspektach życia codziennego, w tym również na modzie. Ta era, choć często kojarzona z cenzurą i ograniczeniami, przyniosła również wiele innowacji w zakresie stylu i designu. W tym artykule przyjrzymy się, jak moda w Polsce ewoluowała od lat 60-tych do lat 80-tych, zwracając szczególną uwagę na takie trendy jak styl hipisowski czy moda disco.

Moda PRL lat 60-tych

Moda Damska i Męska

Lata 60-te to czas wielkich zmian w modzie, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kobiety zaczęły zwracać uwagę na ubrania lata 60, które były bardziej wyraziste i kolorowe niż wcześniej. Przykładowo, popularne były sukienki o prostych krojach, często w intensywnych kolorach lub z geometrycznymi wzorami. Z kolei męska moda lat 60 charakteryzowała się przede wszystkim elegancją – garnitury, koszule i krawaty były na porządku dziennym.

Styl Hipisowski

Lata 60-te to również czas, kiedy moda hipisowska zaczęła zyskiwać na popularności. Styl ten, choć kojarzony głównie z ruchem hippie w Stanach Zjednoczonych, znalazł również swoje odzwierciedlenie w Polsce. Typowy ubiór hipisów to przede wszystkim luźne ubrania z naturalnych materiałów, często ozdobione etnicznymi wzorami. Do charakterystycznych elementów hipisi ubiór należały między innymi szerokie dzwony, tuniki, a także kolorowe bandany i naszyjniki z symbolami pacyfistycznymi.

Moda PRL

Moda w PRL w latach 70-tych

Moda Damska i Męska

Wraz z nadejściem lat 70-tych, moda w Polsce ponownie przeszła ewolucję. Stroje lata 70 były zdecydowanie bardziej odważne – kobiety nosiły minispódniczki, obcisłe dżinsy i koszule z dużymi kołnierzami. Mężczyźni natomiast zdecydowanie częściej sięgali po kolorowe koszule i dzwony. Moda lat 70 była wyrazem buntu i pragnienia wolności.

Styl Disco

Późne lata 70-te to czas, kiedy na parkietach królowała moda disco. Przede wszystkim dominowały tutaj intensywne kolory i błyszczące tkaniny. Charakterystycznymi elementami strojów były szerokie kołnierze, buty na platformie i niezwykle modna wówczas biżuteria. W Polsce ten styl także zdobył rzesze zwolenników.

Moda lat 80-tych w PRL

Moda Damska i Męska

W latach 80-tych moda w Polsce ponownie zmieniła swoje oblicze. Ubiór lata 80 charakteryzował się przede wszystkim ekstrawagancją. Damska moda lat 80 to przede wszystkim kolorowe legginsy, oversizowe swetry i duża biżuteria. Natomiast męska moda lata 80 przyniosła nam m.in. dżinsowe kurtki, t-shirty z napisami i kolorowe sportowe buty. Warto dodać, że te trendy były zgodne z tym, co działo się na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Podsumowując, moda w PRL, choć zdecydowanie odrębna i unikalna, na przestrzeni lat 60-tych, 70-tych i 80-tych była silnie związana z globalnymi trendami. Styl hipisowski, moda disco czy ekstrawaganckie ubrania z lat 80-tych – wszystko to znajdziemy w szafach Polaków z tamtych lat. Każda z tych dekad wniosła coś nowego do mody, tworząc kolorową mozaikę stylów, które odcisnęły swoje piętno na polskiej modzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *