Wojna w Bośni i Hercegowinie, część szerszego konfliktu w byłej Jugosławii, trwała od 1992 do 1995 roku. Działała w kontekście rozpadu Jugosławii, i była jedną z najbardziej niszczycielskich wojen domowych w Europie po II wojnie światowej. Na skutek podziału Jugosławii, społeczność międzynarodowa, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), odgrywały kluczowe role w usiłowaniu zakończenia konfliktu i ochrony ludności cywilnej.
Rola ONZ w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie
ONZ zareagowała na wojnę w Bośni deklaracją tzw. „bezpiecznych stref” w Sarajewie, Tuzli, Żepie, Gorazde, Srebrenicy i Bihaću w 1993 roku. Celem było zapewnienie schronienia dla ludności cywilnej i dostaw pomocy humanitarnej. Siły pokojowe ONZ (UNPROFOR) miały za zadanie ochronę tych stref. Niemniej jednak, mimo zaangażowania ONZ, nie udało się zapobiec tragediom, takim jak masakrę w Srebrenicy w lipcu 1995 roku, gdzie z rąk sił serbskich zginęło ponad 8000 bośniackich mężczyzn i chłopców.
Rola NATO
NATO, początkowo nieangażujące się bezpośrednio w konflikt, zaczęło odgrywać coraz ważniejszą rolę od 1994 roku. W odpowiedzi na naruszenia strefy zakazanej dla lotów przez serbskie siły powietrzne, NATO przeprowadziło swoje pierwsze operacje bojowe w historii, zestrzeliwując cztery serbskie samoloty.
W sierpniu 1995 r., w odpowiedzi na kolejne ataki na „bezpieczne strefy” ONZ, NATO przeprowadziło operację „Deliberate Force”, która była intensywną kampanią bombardowań przeciwko pozycjom bośniackich Serbów. Operacja ta była kluczowa dla zmuszenia stron konfliktu do negocjacji, które ostatecznie doprowadziły do porozumienia w Dayton i zakończenia wojny.
Perspektywy stron
Reakcje na obecność i działania sił ONZ i NATO w czasie wojny w Bośni były mieszane. Bośniacy, będący najczęściej celem ataków, generalnie postrzegali interwencje międzynarodowe jako potrzebne i pożądane, choć krytykowali je za niewystarczającą skuteczność.
Serbska strona konfliktu, będąca celem wielu działań NATO, postrzegała interwencję jako stronniczą i niesprawiedliwą. Podobnie, Chorwacja, choć w mniejszym stopniu, miała ambiwalentne odczucia, widząc w interwencji zarówno próbę utrzymania pokoju, jak i naruszenie suwerenności.
Jaka była rola ONZ i NATO w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie?
Działania ONZ i NATO w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995) miały kluczowe znaczenie dla ostatecznego zakończenia konfliktu. Mimo to, ich efektywność była zróżnicowana, a interwencje te były i są przedmiotem licznych kontrowersji. Świadczą one o złożoności i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą interwencja międzynarodowa w konfliktach lokalnych, takich jak wojna domowa w Jugosławii. Ostatecznie, interwencje te odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu współczesnych zasad i praktyk międzynarodowej interwencji humanitarnej.